Fotbal international

vineri, 19 noiembrie 2010

Brazilia, răpusă în prelungiri de Messi! Vezi rezultatele din amicale!

Argentina s-a impus la limită în faţa Braziliei, 1-0, graţie unui gol marcat de Lionel Messi în minutul doi al prelungirilor. Pentru decarul Barcelonei, a fost prima reuşită în poarta rivalei sud-americane şi totodată prima victorie obţinută împotriva reprezentativei “pumelor”.

Dintre adversarele României în campania de calificare la Euro 2012, Albania a remizat nul pe teren propriu cu Macedonia, Bosnia s-a impus în deplasarea din Slovacia cu 3-2, iar Belarus a făcut scor în Oman, 4-0.
Luxemburg a obţinut o remiză albă cu Algeria, echipă ce a participat în această vară la Cupa Mondială, în timp ce Franţa a câţtigat la Londra, 2-1 cu Anglia.

Oman – Belarus    0-4
Martinovici 5, 11, V. Hleb, Rodionov 57 (pen.)
Crouch 86 / Benzema 16, Valbuena 55
Tot aseară s-au disputat şi două partide din preliminariile Euro 2012, Finlanda câştigând la scor, 8-0 cu San Marino în Grupa E şi obţinând astfel primele puncte, în timp ce Croaţia a trecut pe primul loc în Grupa F, după 3-0 cu Malta.
Calificări Euro 2012

Grupa E

Finlanda – San Marino    8-0
Vayrynen 39, Hamalainen 49, 67, Forssell 51, 59, 78, Litmanen 71 (pen.), Porokara 73

Clasament: 1. Olanda 12p, 2. Ungaria 9p, 3. Suedia 6p, 4. Moldova 6p, 5. Finlanda 3p, 6. San Marino 0p

Grupa F

Croaţia – Malta    3-0
Kranjcar 19, 42, Kalinici 81

Clasament: 1. Croaţia 10p, 2. Grecia 8p, 3. Georgia 6p, 4. Israel 4p, 5. Letonia 4p, 6. Malta 0p